Oplatí sa viac eurový termínovaný vklad v Rakúsku?

Táto otázka skôr či neskôr napadne každého. Ak sa vám nepozdáva výška sadzby na vašom termínovanom vklade tak premýšľate kde nájsť lepšiu sadzbu. A potom čo si prejdete ponuky termínovaných vkladov vo všetkých slovenských bankách tak sa logicky poobzeráte v zahraničí.

Z našich susedných krajín je len Rakúsko členom eurozóny a tak je logické, že vaše pátranie povedie práve tam.

Krajiny mimo eurozóny zväčša neponúkajú dostatočne vysoké sadzby na eurá. Tak ako slovenské banky nemajú veľký záujem o cudzomenovú likviditu (USD, CZK, HUF a podobne), keďže ich biznis je v eurách, ekvivalentne to platí aj pre české, maďarské a poľské banky. Tie zase nemajú až taký veľký záujem o eurovú likviditu a neponúkajú termínované vklady v eurách vôbec alebo len za nízke sadzby.

Poďme však späť do Rakúska.

Otvorenie bežného účtu a následne sporiaceho účtu či termínovaného vkladu nie je pre občana z Európskej únie nijako komplikované. Výhodou EÚ je to, že ako občan jednej z členských krajín dostanete rovnaké zaobchádzanie v každej z nich.

Rozhodovať teda bude hlavne výška ponúknutej sadzby v danej banke. Ja som sa pozrel na dve veľké banky pôsobiace v Rakúsku: Erste Sparkassen a BAWAG.

Sadzby na eurové termínované vklady v Rakúsku [v % p.a.]

6 mesiacov9 mesiacov12 mesiacov
Erste Sparkassen2,50%2,75%2,75%
BAWAG2,25%2,75%
k 7.4.2024

Ak si to porovnáte so sadzbami ponúkanými slovenskými bankami tak zistíte, že je to taký lepší stred. Sadzby v Rakúsku nie sú najhoršie, ale úroveň tých najlepších sadzieb ponúkaných bankami u nás nedosahujú.

Pravdou je, že ak by ste našli menšiu rakúsku banku tak by vám asi dokázala ponúknuť sadzby podobné tým aké ponúkajú niektoré banky na Slovensku.

Keďže sadzby pre eurá určuje spoločná menová autorita ECB, tak je logické, že sadzby sa medzi krajinami až tak nelíšia.

Otvárať termínovaný vklad v cudzine tak má zmysel len ak chcete diverzifikovať riziko, alebo sa centrum vášho života presúva do zahraničia.

Ak vycestujete do Viedne tak ich pobočky mnou vybratých bánk bez problémov nájdete, prípadne ponúkajú aj otvorenie účtu online na svojich stránkach, ale neskúšal som takže neviem či to reálne funguje aj pre cudzincov. Predpokladám, že na úvod budete musieť aspoň raz vycestovať za hranice kvôli overeniu vašej totožnosti.

Len pre informáciu aj vklady v rakúskych bankách sú chránené systémom ochrany vkladov za podobných podmienok ako u nás do maximálnej výšky 250 000€, čo je vyššia úroveň ako v prípade slovenského Fondu ochrany vkladov.


Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *